آموزش پاورپوینت

گام‌های طراحی پاورپوینت حرفه‌ای

اگر قصد دارید با استفاده از پاورپوینت مطلب یا محتوایی را ارائه کنید، بدون شک نحوه طراحی پاورپوینت از جمله دغدغه‌های شما است. طرحی که به قدری حرفه‌ای باشد، که بتواند به شما کمک کند مخاطب را بهتر جذب کنید و تأثیرگذاری بیشتری داشته باشید. در نهایت این طراحی باید به نحوی باشد که بتوانید به اهداف خود از ارائه دست یابید. برای مثال ممکن است هدف شما از ارائه پاورپوینت متقاعد نمودن یک مشتری بالقوه باشد تا از شما خرید کند یا اجرای پروژه‌ای را به شما بسپارد. ممکن است هدف شما از ارائه یک پاورپوینت، متقاعد کردن یک سرمایه‌گذار برای سرمایه‌گذاری بر روی ایده و طرح شما باشد.

اصول و نکات طراحی پاورپوینت

توجه به برخی نکات در طراحی پاورپوینت می‌تواند به شما کمک کند تا یک پاورپوینت حرفه‌ای و تأثیرگذار داشته باشید. نگارفایل در کنار شماست تا بهترین ارائه‌ها را داشته باشید. در ادامه یک راهنمای جامع و گام‌به‌گام، برای طراحی انواع پاورپوینت تهیه شده است.

گام اول: نوع طراحی پاورپوینت مورد نظر خود را تعیین کنید

اگر برایتان اهمیت دارد که یک طراحی حرفه‌ای داشته باشید، لازم است تا در گام نخست نوع پاورپوینت را بر اساس اهداف و نیاز مخاطب تعیین کنید. هر پاورپوینت بر اساس نوع، اهداف و البته مخاطبی که دارد، طراحی اختصاصی خود را خواهد داشت. دسته‌بندی‌های مختلفی برای انواع طراحی پاورپوینت وجود دارد. نگارفایل انواع طراحی را در سه دسته کلی تقسیم‌بندی می‌کند که عبارتند از:

  • پاورپوینت‌های دانشجویی: در این نوع طراحی، شما از پاورپوینت برای ارائه مطالب درسی و آموزشی، ارائه نتایج تحقیقات، پروژه‌های کلاسی و پایان‌نامه‌ها استفاده می‌کنید. در این نوع طراحی سادگی قالب، کوتاه و ساده بودن جملات، استفاده از انواع نمودارها و تصاویر علمی و استفاده از افکت‌های ساده از جمله موارد مهم هستند. انتخاب مطلب و محتوا در این نوع طراحی پاورپوینت با حساسیت زیادی انجام می‌شود تا بتواند اهم دستاوردها یا نتایج مطالعات و تحقیقات خود را به خوبی منتقل کنید.
  • پاورپوینت‌های حرفه‌ای: این نوع پاورپوینت‌ها می‌توانند برای ارائه پروژه‌های کاری، ارائه تصمیمات مدیریتی، تحلیل فرصت‌های سرمایه‌گذاری و… مورد استفاده قرار گیرند. در این نوع طراحی باید بتوانید با ساختاری گیرا و جذاب، توجه مخاطب را جلب کنید. مطالب باید به درستی انتخاب شده و به بهترین شکل ممکن از نظر ظاهری و جمله‌بندی ارائه شوند تا تأثیرگذار باشند. در این نوع پاورپوینت استفاده از اعداد برای جلب توجه بیشتر مخاطب، نمودارهای تحلیلی و … می‌تواند اهمیت زیادی داشته باشد. در این نوع ارائه استفاده از اصطلاحات تخصصی تسلط شما را به مباحث نشان دهد.
  • پاورپوینت‌های شرکتی: این نوع طراحی پاورپوینت با هدف معرفی شرکت یا ارائه گزارشی از عملکرد شرکت انجام می‌شود. طراحی قالب در این نوع طراحی، بسیار با دقت و با حساسیت زیاد انجام می‌شود. علاوه بر معرفی شرکت به صورت خلاصه اما جامع، باید بتوانید در ذهن مخاطب ماندگار شوید. بنابراین از اجزای برند همچون لوگو، رنگ سازمانی، شعار سازمانی و… در این نوع طراحی استفاده می‌شود. این نوع طراحی نیاز به خلاقیت خاصی دارد.

هر یک از انواع طراحی پاورپوینت توسط کارشناسان و متخصصان نگارفایل انجام شده و شما می‌توانید بدون دغدغه و نگرانی تهیه فایل پاورپوینت خود را به نگارفایل بسپارید.

گام دوم: محتوا را برای شروع طراحی پاورپوینت آماده کنید

قبل از شروع به طراحی پاورپوینت، لازم است تا محتوا و مطالب خود را آماده کنید. برای مثال اگر دانشجو هستید و قصد دارید تا نتایج یک پژوهش را در قالب پاورپوینت ارائه کنید، لازم است مطالب را خلاصه کرده و قسمت‌های مهم را مشخص کنید. نمودارها و تصاویری را که می‌خواهید ارائه کنید، انتخاب کنید. در آماده نمودن محتوای ارائه خود به نکات زیر توجه کنید:

  • محتوا باید به نحوی انتخاب شود که مطالب مهم را به صورت شفاف به مخاطب منتقل کند
  • جملات باید ساده و خلاصه باشند اما بتوانند مطالب را به درستی منتقل کنند
  • تصاویر و نمودارها باید به دقت انتخاب شوند تا ضمن صحیح بودن با کیفیت باشند
  • حجم محتوا باید با زمان ارائه متناسب باشد
  • پیوستگی و انسجام مطالب نیز اهمیت زیادی دارد. مخاطب نباید دچار سردرگمی شود
  • خلاقیت در نوع جمله‌بندی و… می‌تواند چاشنی خوبی برای جلب توجه مخاطب باشد
  • در بکارگیری اصطلاحات و کلمات تخصصی باید با دقت و محتاط عمل کنید

گام سوم: از قالب متناسب با محتوا و نوع پاورپوینت استفاده کنید

انتخاب قالب، اصلی‌ترین گام در طراحی پاورپوینت حرفه‌ای است. در انتخاب قالب نهایت دقت را داشته باشید. قالب باید با نوع پاورپوینت مورد نظر شما، اهداف و خواست مخاطب و البته با محتوای شما متناسب باشد.

زیبایی ظاهری نیز اهمیت زیادی دارد. یک قالب ساده اما زیبا می‌تواند به شما کمک کند تا توجه مخاطب را به مطالب مورد نظرتان جلب کنید. در انتخاب رنگ نیز باید هوشمندانه عمل کنید تا با کمک اصول روانشناسی بتوانید توجه مخاطب را بیشتر جلب نموده و تأثیرگذاری مطالب را بیشتر کنید. شما می توانید برای طراحی پاورپوینت از انواع قالب آماده پاورپوینت نگارفایل نیز استفاده نمایید. این قالب‌ها به صورت کاملاً حرفه‌ای آماده شده‌اند و می‌توانند به شما کمک کنند تا در سریع‌ترین زمان ممکن یک پاورپوینت حرفه‌ای طراحی کنید.

گام چهارم: توجه ویژه‌ای به اسلایدهای اول داشته باشید

اسلایدهای ابتدایی اهمیت زیادی در طراحی پاورپوینت دارند و سرنوشت ارائه شما را تعیین می‌کنند. اسلایدهای ابتدایی باید جذابیت زیادی داشته باشند. بنابراین در طراحی محتوا و طراحی گرافیکی اسلاید‌های ابتدایی باید به این موضوع توجه ویژه‌ای داشته باشید.

اسلاید ابتدایی را مشابه جلد کتاب به نحوی آماده کنید که عنوان، نام ارائه‌دهنده و تاریخ ارائه را به مخاطب اعلام نماید. یک عنوان جذاب در اسلاید ابتدایی که طراحی گرافیکی زیبایی نیز دارد، می‌تواند انگیزه مخاطب را برای توجه به پاورپوینت شما افزایش دهد. بهتر است در اسلایدهای ابتدایی توضیح جامع و کاملی از محتوا ارائه کنید تا به مخاطب در داشتن انسجام فکری کمک کنید.

گام پنجم: با دقت و به صورت اصولی محتوا را بارگذاری کنید

حال که در مرحله طراحی ساختار اصلی پاورپوینت هستید، لازم است تا از فونت مناسب استفاده کنید. اندازه فونت‌ها را نیز به نحوی انتخاب کنید که مخاطب  برای خواندن محتوا دچار چالش نشود. انتخاب رنگ زمینه و رنگ نوشته‌ها نیز اهمیت زیادی در طراحی پاورپوینت دارد. مخاطب باید به راحتی و به دور از خستگی چشم، بتواند محتوا را بخواند. همچنین در هر اسلاید به اندازه مطلوب، محتوا بارگذاری کنید. یک اسلاید با حجم محتوای زیاد می‌تواند برای مخاطب خسته کننده باشد. البته لازم است به انسجام محتوا نیز توجه کنید. ارائه مطالب مرتبط در یک اسلاید می‌تواند به مخاطب کمک کند تا تمرکز بیشتری روی موضوع داشته باشد. از تصاویر با کیفیت، اینفوگراف‌ها، نمودارها و گراف‌ها نیز استفاده کنید تا جذابیت پاورپوینت شما بیشتر شود.

گام ششم: بخش نتیجه‌گیری و جمع‌بندی

در یک طراحی پاورپوینت که به صورت حرفه‌ای انجام شده است، بخش انتهایی، بخش نتیجه‌گیری و جمع‌بندی است. در این بخش می‌توانید خلاصه‌ای از مهم‌ترین قسمت‌های محتوای خود را ارائه کنید یا به صورت مستقیم آنچه را که مد نظر دارید به عنوان دستاورد و نتیجه به مخاطب منتقل کنید. این بخش می‌تواند شامل انتقادات و پیشنهادات یا خواسته‌های شما نیز باشد.

گام آخر: به نکات ویژه اسلایدهای پایانی توجه کنید

اگر پاورپوینت شما از نوع دانشجویی و علمی است می‌توانید در اسلایدهای پایانی منابعی که از آنها استفاده نموده‌اید را نمایش دهید. البته معمولاً به ذکر چند منبع مهم و اصلی اکتفا می‌شود. در پاورپوینت‌های حرفه‌ای نیز می‌توانید به ارائه اسناد و آیین‌نامه‌هایی که به آنها استناد کرده‌اید بپردازید. در یک پاورپوینت شرکتی، بخش انتهایی می‌تواند رزومه شرکت و نمونه پروژه‌های شرکت باشد.

در نهایت، اسلاید پایانی در طراحی پاورپوینت به تشکر اختصاص می‌یابد. از مخاطبان خود به خاطر زمانی که در اختیار شما قرار داده است تشکر کنید. این اسلاید قدرشناسی شما را نسبت به مخاطب نشان می‌دهد.

نگارفایل و خدمات طراحی پاورپوینت

نگارفایل به صورت تخصصی انواع خدمات طراحی پاورپوینت را ارائه می‌نماید. شما می‌توانید تمامی مراحل طراحی یک پاورپوینت حرفه‌ای را به متخصصان و طراحان نگارفایل بسپارید. این خدمات در قالب سه نوع طراحی شامل طراحی پاورپوینت دانشجویی، حرفه‌ای و شرکتی ارائه می‌شود.

سفارش طراحی پاورپوینت

شما می‌توانید محتوای مورد نظر خود را آماده نموده و آن را برای یک طراحی حرفه‌ای در اختیار تیم نگارفایل قرار دهید. همچنین می‌توانید از متخصصان این مجموعه برای تهیه و انتخاب محتوا نیز کمک بگیرید. کارشناسان نگارفایل در کنار شما هستند تا در سریعترین زمان ممکن و با کمترین هزینه، یک پاورپوینت حرفه‌ای و تأثیرگذار داشته باشید.

علاوه بر خدمات طراحی پاورپوینت، می‌توانید از فروشگاه قالب‌های آماده پاورپوینت نگارفایل هم استفاده نمایید. شما می‌توانید با انتخاب قالب آماده پاورپوینت، با صرفه‌جویی در زمان خود اقدام به طراحی یک پاورپوینت حرفه‌ای نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *