آموزش پاورپوینت

ارائه حرفه‌ای با قالب آماده پاورپوینت

امروزه افراد مختلف از دانش‌آموزان و دانشجویان گرفته تا مدیران شرکت‌ها از پاورپوینت برای ارائه مطالب مختلف، برنامه‌ها و نظرات خود استفاده می‌کنند. برخی افراد استفاده از قالب آماده پاورپوینت را ترجیح می‌دهند و برخی دیگر دوست دارند که قالب‌های اختصاصی برای فایل ارائه خود آماده کنند. قالب پاورپوینت اهمیت زیادی در کیفیت پاورپوینت شما دارد. یک قالب مناسب و حرفه‌ای می‌تواند به شما کمک کند تا ارائه تأثیرگذاری داشته باشید و توجه مخاطب خود را بهتر جلب کنید بنابراین به عنوان یک پارامتر مهم و کلیدی به این موضوع نگاه کنید و نهایت دقت را در انتخاب خود داشته باشید. مطلب زیر به شما کمک می‌کند تا انتخاب بهتری داشته باشید و بتوانید از قالب آماده خود به بهترین شکل ممکن استفاده نمایید.

راهنمای استفاده از قالب آماده پاورپوینت

در چه شرایطی استفاده از قالب آماده پاورپوینت توصیه می‌شود؟ در صورتی که در حال تصمیم‌گیری برای استفاده از قالب آماده پاورپوینت هستید، بهتر است با مزایای این قالب‌ها آشنا شوید:

 • این قالب‌ها در دسترس هستند و به شما کمک می‌کنند سرعت عمل داشته باشید. بنابراین در صورتی که محدودیت زمانی دارید، بهترین گزینه برای شما استفاده از قالب‌های آماده است. فقط کافی است زمان محدودی را برای بارگذاری محتوا بر روی قالب آماده پاورپوینت صرف کنید تا در عرض چند دقیقه یک پاورپوینت جذاب و زیبا داشته باشید.
 • این قالب‌ها با تنوع زیاد و به صورت حرفه‌ای و اصولی آماده شده و در اختیار شما قرار گرفته‌اند. بنابراین بدون صرف زمان برای طراحی قالب، فقط کافی است از میان گزینه‌های موجود انتخاب کنید و از قالب‌های آماده استفاده نمایید. در صورتی که قالب آماده مورد نیاز خود را از نگارفایل تهیه نمایید، این قالب‌ها کاملاً حرفه‌ای بوده و با اصول روانشناسی طراحی می‌شوند. استفاده از این قالب‌ها به شما کمک می‌کند تا توجه مخاطبان خود را به خوبی جلب کنید.

گام‌های زیر را در طراحی پاورپوینت با قالب آماده دنبال کنید

حال که تصمیم دارید از قالب آماده پاورپوینت برای ارائه مطالب و محتوای خود استفاده کنید، لازم است به این نکات درباره انتخاب قالب مناسب دقت کنید:

 • قبل از این که قالب آماده پاورپوینت را انتخاب کنید، لازم است تا کلیاتی از محتوای خود را آماده کنید. این کار به شما در انتخاب قالب مناسب کمک خواهد نمود. سعی کنید از بخش‌های مختلف محتوا، جملات کلیدی را استخراج کنید و تا جایی که می‌توانید محتوای مورد نظر خود را خلاصه کنید.
 • قبل از انتخاب قالب پاورپوینت، اهداف خود را تعیین کنید. تناسب اهداف با قالب انتخابی شما، اهمیت زیادی دارد. برخی قالب‌ها برای تدریس مناسب هستند و برخی دیگر برای ارائه برنامه‌های عملیاتی و مدیریتی مناسب‌ترند.
 • نکته دیگر این که مخاطبان را به دقت تعیین کنید. قبل از انتخاب قالب، باید بدانید که مخاطبان شما دقیقاً چه کسانی هستند. شناخت مخاطب، خواسته‌ها و سلیقه او می‌تواند مرحله مهمی در انتخاب قالب آماده پاورپوینت باشد. شناخت کامل از مخاطب، می‌تواند به شما در انتخاب صحیح کمک کند. برای مثال قالب‌هایی که رنگ‌های شاد دارند برای ارائه محتوا به مخاطبان جوان‌تر مناسب هستند و قالب‌هایی با رنگ‌های سرد برای ارائه‌های رسمی‌تر مناسبند.

یک قالب آماده حرفه‌ای برای پاورپوینت خود انتخاب کنید!

قالب اهمیت زیادی در ارائه شما دارد و یک قالب حرفه‌ای می‌تواند در جذب مخاطب اهمیت زیادی داشته باشد. یکی از اصلی‌ترین مزیت‌های قالب آماده پاورپوینت حرفه‌ای بودن این قالب‌ها است. این قالب‌ها به صورت اصولی و با رعایت نکات حرفه‌ای طراحی شده و در اختیار شما قرار می‌گیرند. بنابراین اگر تخصص کافی در زمینه طراحی قالب‌های پاورپوینت ندارید، حتماً توصیه می‌کنیم از قالب‌های حرفه‌ای آماده استفاده کنید که بر اساس تجربه و تخصص طراحی شده و در اختیار شما قرار گرفته‌اند. مشخصات اصلی یک قالب حرفه‌ای عبارت است از :

 • سادگی: بسیاری از سایت‌ها به اشتباه، سادگی را از معایب قالب‌های آماده می‌دانند، در حالی که قالب حرفه‌ای باید ساده باشد تا توجه مخاطب بیشتر به سمت محتوا جلب شود.
 • زیبایی: یک قالب آماده پاورپوینت باید ظاهری زیبا و جذاب داشته باشد. مخاطب در چند ثانیه اول تصمیم می‌گیرد تا به پاورپوینت شما توجه نماید یا نه. بدون شک زیبایی ظاهری پاورپوینت شما یک عامل تعیین‌کننده است. یک قالب حرفه‌ای، زیبایی قابل قبولی دارد.
 • استفاده اصولی از رنگ‌ها و توجه به تناسب بین رنگ: قالب حرفه‌ای باید از رنگ‌های متناسبی تشکیل شده باشد تا مخاطب انگیزه کافی را برای دیدن پاورپوینت داشته باشد و رنگ‌ها باعث خستگی او نشوند. برای مثال استفاده از زنگ قرمز و نارنجی در کنار هم می‌تواند باعث خستگی چشم مخاطب شود و انگیزه او برای توجه به مطالب پاورپونیت را از بین ببرد. زیبایی و جذاب بودن قالب نیز می‌تواند تأثیرگذاری زیادی داشته باشد. یک پاورپوینت زیبا با رنگ‌های متناسب، بدون شک ابزار بهتری برای ارائه مطالب و جلب توجه مخاطب است.

در بارگذاری محتوای خود اصولی عمل کنید!

اگر می‌خواهید که پاورپوینت جذابی داشته باشید، بتوانید توجه مخاطبان را به خوبی جلب کنید و به اهداف خود دست یابید، باید در انتخاب و بارگذاری محتوا بر روی قالب آماده پاورپوینت خود نهایت دقت را داشته باشید. قالب و محتوا دو عنصر مهم و تأثیرگذار در کیفیت پاورپوینت هستند. موارد زیر چند توصیه مهم است که می‌تواند به شما در طراحی پاورپوینت جذاب با قالب آماده کمک کند:

 • از تیترهای جذاب استفاده کنید. یک تیتر جذاب به شما کمک می‌کند تا توجه مخاطب را جلب کنید. تیترها را در محل مناسبی قرار دهید تا در دید مخاطب باشد.
 • در هر اسلاید به اندازه مناسب، محتوا بارگذاری کنید. اسلایدهای پر شده از جملات و پاراگراف‌ها می‌تواند برای مخاطب خسته کننده بوده و از زیبایی پاورپوینت شما بکاهد. تا می‌توانید از جملات ساده و کوتاه استفاده کنید و تنها جملات کلیدی را در هر اسلاید درج کنید.
 • از تصاویر با کیفیت استفاده کنید. تصاویر می‌توانند پاورپوینت شما را بسیار جذاب نمایند. یک پاورپوینت بدون تصاویر گرافیکی بسیار کسل‌کننده خواهد بود. البته اهمیت زیادی دارد که از تصاویر متناسب و با کیفیت استفاده کنید. پاورپوینت امکانات مناسبی در اختیار شما قرار می دهد تا بتوانید تصاویر را بهتر ارائه نمایید.
 • در انتخاب فونت‌ها دقت کنید. یک قالب آماده پاورپوینت معمولاً به شما فونت‌های تعریف شده پیشنهاد می‌نماید. فونت‌ها باید متناسب با قالب انتخاب شوند. برای مثال استفاده از فونت‌های فانتزی در قالب‌های رسمی اصولی و حرفه‌ای نیست. نوع و اندازه فونت‌ها باید به نحوی انتخاب شوند که مخاطب بتواند بدون دشواری محتوا را بخواند. با انتخاب نوع و اندازه فونت‌ها، تیترهای خود را از دیگر بخش‌های محتوا جدا کنید. البته در استفاده از فونت‌های مختلف زیاده‌روی نکنید. در یک پاورپوینت حرفه‌ای از تعداد محدودی فونت استفاده می‌شود. تعدد فونت‌ها می‌تواند برای مخاطب آزاردهنده باشد. در صورتی که قصد استفاده از پاورپوینت خود را در سیستم‌های مختلف دارید، بهتر است از فونت‌هایی استفاده کنید که در تمامی سیستم‌ها تعریف شده باشد یا حتماً فونت‌ها را در پاورپوینت خود ذخیره کنید تا با تغییر سیستم، پاورپوینت شما بهم نریزد.

افکت‌های انیمیشن در قالب آماده پاورپوینت

یکی از نکات مهم که می‌تواند اهمیت زیادی در کیفیت پاورپوینت شما داشته باشد، افکت‌ها هستند. در صورتی که از قالب آماده پاورپوینت استفاده می‌کنید ممکن است قالب شامل افکت‌های اولیه باشد اما شما می‌توانید بر اساس محتوا و نیاز خود، افکت‌ها را کم و زیاد کنید. دقت کنید در انتخاب افکت‌ها باید نهایت دقت را داشته باشید و از افکت‌های متناسب استفاده کنید. توصیه می‌شود در استفاده از افکت‌ها زیاده روی نکنید. دقت کنید افکت‌ها ممکن است زمان ارائه را طولانی‌تر نمایند.

پاورپوینت خود را حرفه ای ارائه کنید!

یکی از نکات مهمی که باید به آن توجه کنید، کیفیت ارائه است. یک قالب آماده پاورپوینت که درست و اصولی ارائه شده است می‌تواند تأثیرگذاری بیشتری در مقایسه با پاورپوینتی داشته باشد که به صورت غیرحرفه‌ای ارائه می‌شود. در ارائه خود به نکات زیر توجه کنید:

 • به لحن خود توجه کنید. دقت کنید تا با لحن مناسبی پاورپوینت خود را ارائه کنید. اگر لحن شما کسل‌کننده باشد، بهترین قالب آماده پاورپوینت هم نمی‌تواند به شما کمک کند تا توجه مخاطب خود را جلب کنید.
 • با سرعت مناسبی مطالب خود را ارائه کنید. برخی افراد برای این که بتوانند در زمان مشخصی ارائه خود را به پایان برسانند، به جای مدیریت زمان و محتوا، مطالب را سریع ارائه می‌کنند. پاورپوینت باید با سرعت مناسبی ارائه شود تا مخاطب بتواند محتوا را درک کند. کند بودن بیش از حد هم می‌تواند پاورپوینت شما را کسل‌کننده کند.
 • زمان متناسب برای هر اسلاید صرف کنید. با توجه به محتوای هر اسلاید برای ارائه محتوای آن زمان مناسب صرف کنید. سعی کنید بیش از یک تا دو دقیقه بر روی هر اسلاید مکث نکنید تا ارائه برای مخاطب خسته‌کننده نباشد.
 • در یک ارائه حرفه‌ای، بهتر است تعاملی رفتار کنید و سعی کنید با پرسیدن سوال و نظرات، مخاطب را به چالش بکشید تا تمرکز خود را از دست ندهد و با نهایت دقت به پاورپوینت شما توجه کند.
 • در انتها حتماً از مخاطب تشکر کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *