تخفیف فونت‌ایران

تخفیف فونت دانا

فونت ایران‌یکان به طور رسمی در سایت فونت‌ایران به فروش می‌رسد. برای حفظ حقوق طراحان فونت، از شما کاربران نگارفایل درخواست داریم تا تنها از طریق قانونی اقدام به خریداری فونت مورد نظر خود نمایید. به پاس قدردانی از همراهی شما عزیزان، می‌توانید از کد تخفیف negarfile برای اعمال 10% تخفیف در خرید فونت‌ها از سایت فونت‌ایران استفاده نمایید. برای استفاده از کد تخفیف باید از طریق لینک زیر وارد سایت شوید:

ورود به سایت فونت‌ایران

فونت دانا تلاشی است برای خلق یک تایپ‌فیس هندسی و نزدیک به خط نسخ.هندسی بودن باعث می‌شود فونت دانا مدرن و معاصر به نظر برسد و وفاداری به شیوه نسخ باعث می‌شود در اندازه ریز و نوشته‌های طولانی خوانایی آن حفظ شود. فونت دانا نخستین بار در خرداد ۱۳۹۸ منتشر شد و همواره در میان طراحان محصول محبوب بوده است. بسیاری از برند‌ها و کسب و کارهای جدید برای دستیابی به طراحی مدرن و معاصر از فونت دانا استفاده کرده‌اند.

زیبایی در کمال نهان است

هندسه موجود در حروف فونت دانا با ترکیب خط مستقیم و دایره شکل گرفته است و بجز در موارد بسیار کم سعی شده است از منحنی آزاد استفاده نشود.

image

برای حفظ حس و حال خوشنویسی و پویایی بیشتر راستای عمودی در فونت دانا دارای اندکی زاویه است و از خط عمودی در ترسیم حروف استفاده نشده است.

image

خانواده سیزده‌تایی

فونت دانا در نسخه قبلی دارای ۱۰ وزن بود که در بازسازی جدید ۳ وزن سنگین به آن اضافه شده است. بنابراین اکنون ۱۳وزن در دسترس است.

image

image

image

image

وریبل فونت دانا

بیشترین کاربرد فونت متغیر در طراحی وبسایت بوده است. یک فایل فونت برای همه‌ی نیازها.
وریبل فونت دانا تنها ۱۲۰ کیلو بایت حجم دارد؛ شامل ۱۳ وزن، اعداد فارسی و … این برای افزایش سرعت بارگزاری وبسایت شما و زیباتر شدن آن بهترین انتخاب است.
فونت دانا
 در اولین نسخه خود که در خرداد ۱۳۹۸ منتشر شد دارای متغیرهای متعددی بود. وریبل فونت و کار با متغیرهای گوناگون هیجان انگیز بود و این فونت تا حد زیادی تحت تاثیر این تکنولوژی جدید قرار گرفت. اما بعضی از متغیرها بسیار کم کاربرد بود. بنابراین ما در نسخه جدید فونت دانا از آنها صرف نظر کردیم تا از پیچیدگی فونت کم کنیم و در عوض کیفیت طراحی و ساخت را افزایش دهیم.

در این نسخه از فونت دانا دو وریبل تغییر وزن و کشیدگی وجود دارد.

Weight : این متغیر وزن (ضخامت) نوشته را تعیین می‌کند که حداقل آن 10 معادل وزن Hairline و حداکثر آن 990 معادل وزن fat است.

image

Kashidah : این متغیر می‌تواند در کلمات کشیدگی ایجاد کند که مقدار آن از صفر تا 100 است.

image

image

باریک‌تر از مو!

نازک‌ترین وزن در خانواده فونت دانا (Hireline) بیشتر از هر فونت فارسی که تا کنون دیده‌ایم نازک و ظریف است. وزن‌های بسیاز نازک کاربرد نمایشی دارند و مناسب استفاده در اندازه‌های بزرگ هستند و نه متن ریز.

وقتی نوشته آن قدر نازک باشد که حداقل سیاهی را ایجاد کند، سفیدی و فضای خالی بر طرح حاکم می‌شود. این سبک طراحی دارای حس و حال مینیمال، آرام و ظریف است.

image

بالاتر از سیاهی!

با توجه به کاربرد زیاد فونت‌های سنگین در طراحی پوسترها ویژه موبایل (کاورها و استوری‌های اینستاگرام)، حروف در فونت دانا در حدی ضخیم طراحی شده است که قابل خواندن در اندازه کوچک باشد.

فونت‌های سنگین در کنار دیگر وزن‌ها خودنمایی می‌کنند و دارای خاصیت تبلیغاتی پر قدرت هستند.

image

حروف جایگزین

اکثر حروفی که دوست دارید در فونت به عنوان جایگزین انتخابی استفاده کنید (مثل ﮧ ﮩ مدل نستعلیق و ے معکوس) حروف زبان اردو هستند.
از آنجا که فونت دانا این حروف اردو را دارد امکان استفاده از آن‌ها در کیبورد فارسی نیز برای شما فراهم شده است.
این حروف جایگزین را طبق راهنما و به راحتی در کامپیوتر و موبایل می‌توانید تایپ کنید.

image

با فونت‌های هک شده خداحافظی کنید!

طراحان وب و نرم افزار در مواردی برای فارسی کردن اعداد نیازمند فونت‌ی هستند که اعداد انگلیسی را فارسی نشان بدهد. این فونت‌ها در واقع فونت‌های هک شده هستند و دردسرهای زیادی برای وبسایت ایجاد می‌کنند. اگر از این فونت در وبسایت خود استفاده کنید دیگر اعداد انگلیسی نخواهید داشت و همچنین در سئو و سرچ وبسایت مشکلاتی ایجاد خواهد شد. این مشکلات سازندگان وبسایت را ناچار می‌کند که چند فایل فونت را بارگذاری کنند و این به معنی افزایش حجم بیشتر صفحه خواهد بود.
در نسخه جدید فونت دانا  همه حالت‌های اعداد را در یک فایل می‌توانید استفاده کنید. برای این کار از فیچرهای اپن‌تاپ برای جایگزینی اعداد استفاده می‌شود. کافیست در هر قسمت از وبسایت که می‌خواهید اعداد انگلیسی فارسی و یا منو اسپیس شود کد مربوط به آن را وارد کنید. (نمونه فایل css html و راهنما در بسته دانلودی فونت دانا موجود است.)

image

 شکل فشرده ریال و تومان

متاسفانه در استاندارد زبان و کیبورد فارسی علامتی برای ریال و تومان وجود ندارد. نوشتن این کلمات در کنار همه قیمت‌ها فضای زیادی را اشغال می‌کند و ناخوشایند به‌نظر می‌رسد.
بسیاری از طراحان به ابتکار خود شکل‌های فشرده شده‌ای از تومان و ریال را برای محصول خود طراحی کرده‌اند که چندان زیبا و متناسب با فونت نیست.
در فونت دانا شکل‌های فشرده‌ای از کلمات ریال و تومان در دسترس شماست.
در برخی از این موراد طراز ریال و تومان را طوری تنظیم کرده‌ایم که هم راستا با اعداد تایپ شود و نیازی به تنظیمات مجزا نداشته باشد.

image

چینش دقیق نقطه‌ها و دندانه‌ها

به دلیل وجود محدودیت‌های حروفچینی در دستگاه‌های اولیه چاپ جای نقطه‌ها مایل به راست است و این رسم در فونت‌های دیجیتال نیز باقی مانده است.
در فونت دانا نقطه‌ها در جای درست خود یعنی زیر حرف مربوط به آن قرار دارند.
حروفی مانند ب‍ ‍ب‍ ت‍ ‍ت‍ پ‍ ‍پ‍ ث‍ ‍ث‍ ن‍ ‍ن‍ ی‍ ‍ی‍ س‍ ‍س‍ ش‍ ‍ش‍ گروه پر جمعیت خط فارسی هستند که شکل کاملا مشابهی دارند.  چشم ما تنها با تشخیص نقطه‌ها آن‌ها را از هم تشخیص می‌دهد.
در فونت دانا هر دندانه با توجه به حروف قبل و بعد خود جای نقطهٔ خود را طوری تعیین می‌کند تا نهایتِ نظم و زیبایی در شکل کلمات بدست آید.

image

در فونت دانا نقطه‌ها بصورت برنامه‌ریزی شده در محل ایده‌آل قرار می گیرند. بدون اینکه عرض حروف زیادتر شود یا فضای خالی بیش از حد ایجاد شود.

image

مناسب برای متن

از ویژگی‌های نمایشی و امکانات نرم افزاری فونت دانا گفتیم اما از همه این‌ها مهمتر این است که دانا یک فونت مناسب متن است. یعنی در کنار تایپوگرافی عنوان‌های کوتاه می‌توانید متن‌های ریز و طولانی را با فونت دانا تایپ کنید و نگران خوانایی آن نباشید.

image

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *